Időről időre kerülnek elő érdekes dokumentumok egyesületünk helytörténeti gyűjteményéből, melyet igyekszünk feldolgozni és az érdeklődők számára bemutatni. Archívumunk ezúttal a Pest-Pilis-Solt-Kiskun Vármegye Hivatalos Lapjának 1926. február 25-én megjelent számának tartalmából idéz rövid cikket, amely az egykori kistarcsai mozi alapításának körülményeiről számolt be.

 

„A kistarcsai népművelési mozgóképszínház megnyitása.

Valamennyi járás főszolgabírájának, r. t. város polgármesterének és községi elöljáróságnak. Törvényhatóságunk Központi Népművelési Bizottsága nevében őszinte elismeréssel és köszönettel kell adóznom Kistarcsa község elöljáróságának és képviselőtestületének azon hazafias és önzetlen áldozatkészségéért, mellyel a helyi népművelési mozgóképszínház (mozi) létesítését azáltal tette lehetővé, hogy az e célra szükséges összeget, hozzávetőleg 60,000.000 koronát kamatmentesen s azzal a kötelezettséggel bocsátott a Helyi Népművelési Bizottság rendelkezésére, hogy ezt az összeget a befolyó jövedelem arányában a község pénztárába visszafizesse. A kistarcsai népművelési mozgóképszínház e hó 20-án kezdte meg működését, mely alkalommal a Központi Bizottság képviseletében Nikelszky Zoltán, közp. népművelési titkár, a járás részéről vitéz dr. Endre László főszolgabíró és dr. Harsányi László szolgabiró jelent meg. A megjelentek örömmel vették tudomásul a Jánossy Pál főjegyző és Rapavi József

biró vezetése alatt a községi elöljáróságnak azon felette nemes szándékát, hogy a népművelési mozgóképszínházat még ez év nyarán véglegesen a község által építendő Kulturházba kívánják elhelyezni, amely Kulturház egyszersmind a levente-otthon céljait is hivatva lesz szolgálni.

A népművelési mozgóképszínház létesítése körül kiváló érdemeket szerzett ezen kulturális törekvés iránti megértő nemes áldozatkészségével Király Andor gépgyári vezérigazgató úr. Főtisztelendő Huszár László plébánosom ügybuzgó lelkes“ működése volt e nemes terv valóra válásának egyik nélkülözhetetlen része, önzetlen fáradozásáért, melyet mint a Helyi Bizottság elnöke is kifejtett, a Központi Bizottság őszinte köszönetét tolmácsolom. A község főjegyzőjének Jánossy Pál úrnak, akinek lelkes közreműködése a népművelési mozgónak anyagilag való lehető vét ételét eredményezte, ezen eredményes munkájáért őszinte köszönetemet fejezem ki. Rapavi József a község bírája ezen népművelési tevékenységgel kapcsolatosan kifejtet megértő és támogató közreműködésével ugyancsak kiérdemelte a Központi Bizottság köszönetét… Isten áldását kérem a kistarcsai társadalom vezetőségének eme nemes törekvésére és célkitűzésére. A nyilvános megnyitó ünnepélyt e nyárra halasztották, amikor a népművelési mozgóképszínház már végleges helyén: a Kulturházban lesz elhelyezve.

 

Budapest, 1926. február hó 23-án.

Agorasztó Tivadar, alispán”