Ismertető
A Kistarcsai Kulturális Egyesület 1995-ben megjelentetett egy kiadványt Névjegy címmel, melyben helyi képzőművészek, iparművészek és írással foglalkozók művei szerepeltek. Voltak köztük amatőrök és hívatásos alkotók egyaránt.
A kiadványt külső szakértők is színvonalasnak tartották, ennek ellenére a lakosság körében nem aratott osztatlan sikert, amit az eladott példányszám alacsony volta jelzett. A népszerűtlenség nem szegte kedvünket, inkább azon gondolkodtunk, hogyan lehetne közelebb vinni a – korunkban nehezen eladható – kultúrát az egyszerű emberekhez is.
1997-ben kalendárium szerkesztéséhez fogtunk, mivel ezt a formát találtuk a legpopulárisabbnak, ugyanakkor terjedelme lehetővé teszi, hogy eredeti célkitűzéseinket is megvalósíthassuk, tehát teret biztosítsunk a településünkön élő alkotóknak.
A kalendárium szerkesztésében 15-20 fő vesz részt. Már tavasszal meghirdetünk valamilyen témájú pályázatot – eddig volt mese, nyári emlék, millennium – és a beérkezett művekből az egyesület kuratóriuma választja ki a közlésre leginkább megfelelőket. A pályázati díjakat az ősz folyamán, egy nagyszabású rendezvényünk keretében adjuk át.
Kalendáriumunkban szerepel az aktuális és a következő év összesített naptára, egy öröknaptár és havonkénti bontásban a névnapokkal ellátott naptár, mindegyikhez egy oldalnyi jó tanács vagy más odavonatkozó gondolatok.
Utánanézünk, hogy az adott évben milyen kiemelkedő jubileumok – történelem, irodalom, művészet, tudomány – lesznek. Egy-egy társunkat megbízzuk, hogy kellő anyaggyűjtés után állítson össze képekkel illusztrált anyagot arról a témáról.
Felkérjük a helyi szervezeteket – melyek szép számmal vesznek részt Kistarcsa életében –, hogy számoljanak be az eltelt év során köreikben történt jelentősebb eseményekről. Ezt szívesen teszik, mert így szerezhetnek tudomást tevékenységükről a település lakói. Megírják, milyen új produkcióval bővült repertoárjuk, az ország mely részébe hívták meg őket vendégszereplésre, milyen fesztiválon nyertek díjat vagy kaptak elismerést.
Riportot készítünk olyan személyekkel, akik valamilyen téren kivívták környezetük tiszteletét, legyen az akár vállalkozói, szakmai, sport vagy kulturális tevékenység. Gyakran előfordul, hogy az emberek nem is gondolnák némelyik – csak futólag ismert – ismerősükről, hogy milyen erényekkel, képességekkel rendelkezik.
Bemutatunk közismert családokat, esetleg évszázadokra visszanyúló történetükkel együtt.
Az év során folyamatosan fényképezzük a jelentősebb helyi eseményeket és a képeket időrendben közzé tesszük.
Természetesen nem hiányozhat a rejtvény, a humor, a bölcsességek, a gyerekrovat és más apróság, amit az emberek lapozgatás közben is szívesen olvasnak.
A Kistarcsai Kalendáriumot egyesületünk tagjai írják, fotózzák, szerkesztik, a nyomdai előkészítésbe is besegítenek, tehát elvégzünk minden olyan munkát, ami nem igényel kifejezetten szakmai eszközöket és ismereteket. Ennek ellenére is igen magasak az előállítási költségek. A megvalósításban résztvevők között már felmerült, hogy nem érdemes ezzel foglalkozni, mert a sok munka mellett még anyagilag is hozzá kell járulnunk a megjelentetéshez. Ugyanakkor mindannyian tudjuk, hogy nagy veszteség lenne, ha elmaradna a kalendárium kiadása –, mint ahogy az a 2001-es évre anyagi nehézségeink miatt meg is történt –, mert kulturális és a kor lenyomatát adó értéke pótolhatatlan kincs egy település viszonylatában.
Részlet a 2023. évi Kistarcsai Kalendáriumból
Rólunk írták – 1998: az első kalendáriumunk
Az első, 25 évvel ezelőtt megjelent Kistarcsai Kalendárium híre az országos napisajtóhoz is eljutott, a következő cikket a Népszabadság Pest Megyei Krónika mellékletének 1998. január 23-án megjelent lapszámából idézzük. A cikk szerzője J. A., azaz Jakubovits Anna:
„Kistarcsai kalendárium
Jó lehet Kistarcsán lakni, ha olyan színes, kulturált, anekdotázó, mesés az élet, amilyennek a kalendárium mutatja. Persze, biztos vannak arrafelé is szürke, unalmas hétköznapok, fáradt, közönyös vasárnapok, de az első ízben megjelentetett kalendárium – természetesen – nem ezekből válogatott.
A válogatás egyébként remekül sikerült. A szép kiállítású, könnyen olvasható-forgatható kalendáriumban jó ízléssel helyi érdekességek, művészeti együttesek, sportklubok mellett a történelmi sorsfordulók, nagyjaink rövid életrajza kap helyet, miközben Kistarcsa történelme, az ott élő, onnan származó nagy- és kisemberek élete, történetei kapnak helyet. Mindez megspékelve egy kis háztartási ismeretekkel, kozmetikai tanácsokkal, a ma is élő népi hagyományokkal, persze naptárral, rejtvénnyel. Külön izgalmas, hogy a kalendáriumokba kötelező gyerekeknek szóló irodalmat a helyiek szolgáltatják, köztük a mesepályázaton az első három díjat – álnéven – elnyerő Szabó Tibortól.
Érdekes, kulturált, kellemes olvasmányt nyújt a nem kistarcsaiaknak is a kalendárium, hiszen mindig érdekes bekukucskálni egy település életébe. Tudta ön például, hogy a tavaly elhunyt operaénekes, Simándy József Kistarcsán született? Meghatóak a visszaemlékezés sorai, melyben apjáról, anyjáról, az elemi iskolai tanító nénijéről vall, s ugyancsak lebilincselő a 26 évet Kistarcsán leélt, így helybelinek számító Fárle Lajos életének töredékei.
Reméljük, sor kerül a folytatásra. A Kistarcsai Kulturális Egyesület első kalendáriuma profi munka, méltó egy újabb hagyomány megteremtésére. Amíg olvassuk – eggyel kevesebb szürke délután.”
Forrás: Népszabadság – Pest Megyei Krónika melléklet (1998. január 23.) 28. o.
Az elmúlt évek Kalendáriumai
|