Emlékem Simándy Józsefről (2017)
A Kistarcsai Kulturális Egyesület fontosnak tartja Kistarcsa szülötte, Simándy József, Kossuth-díjas operaénekes, minden idők legemlékezetesebb Bánk bánja, a Magyar Állami Operaház Örökös Tagja emlékének ápolását. Ennek érdekében folyamatos kapcsolatot tartunk a családdal is. Tiszteletünk jeleként a legendás hírű operaénekes születésének 90. évfordulója alkalmából Kistarcsa központjában egészalakos bronzszobrot állítottunk emlékére. A Bánk bán jelmezes szobor elkészítésével Janzer Frigyes Munkácsy-díjas, érdemes művészt bíztuk meg.
A 2016-ban kiírt pályázatunkra amatőr és rendszeresen publikáló szerzők tollából is vártuk eddig még meg nem jelentetett műveket. Simándy József születésének 100. évfordulójára egy kötetbe gyűjtöttük össze a művésszel kapcsolatosan beérkező, összesen 57 visszaemlékezést.
A kötetet 2017. május 8-án, a TIT Stúdió Egyesület Székházában rendezett eseményen mutattuk be (Simándi Péter, Kereszti Ferenc és Lukács Ilona Cecília közreműködésével).
Kistarcsai látnivalók (2017)
2017-ben a Kistarcsai Kulturális Egyesület megjelentette a Kistarcsai látnivalók című kiadványát, amelyben igyekeztünk településünk akkori képének minden fontos elemét gazdag fotóanyag és áttekintő ismertető szövegek kíséretében közreadni. Ezen az oldalon most e kiadványunk tartalomjegyzékét osztjuk meg – kiegészítve az azóta eltelt évek újabb látványosságaival. A kiadványról bővebben lásd a Látnivalók oldalunkat.
Üdvözlet a világ közepéről (2016)
A Kistarcsai Kulturális Egyesület küldetésének tekinti a helyi értékek feltárását, dokumentálását, közzétételét, szükség esetén felújítását. Szeretnénk elérni, hogy a kistarcsai lakosok minél jobban megismerkedhessenek a település múltjával. Igyekszünk képet adni a korábban itt működő intézményekről, közösségekről. Bemutatjuk azokat a személyeket, akikre büszkék lehetünk, akik sokat tettek Kistarcsáért. A legkiemelkedőbbeknek emléket állítunk, amire jó példa a Simándy Józsefet ábrázoló egészalakos bronzszobor, de itt említhetjük meg a Horváth Elemér verseiből összeállított kötetet is.
Ezen folyamat keretében fogtunk hozzá a régi kistarcsai képeslapok gyűjtéséhez. Ez nem volt egyszerű vállalkozás, mert a képeslapok lényege, hogy elküldjék az adott településről. Ilyen formán ezeket többnyire Kistarcsán kívül lehetett fellelni. Keresgéltünk is mindenfelé, némelyiket külföldről sikerült beszereznünk.
Az albumban látható képek három gyűjteményből tevődnek össze, melyek tulajdonosai: Csépán István, Csonka Csaba és természetesen a Kistarcsai Kulturális Egyesület. Eleinte azt terveztük, feljegyezzük, melyik kép kinek a birtokában van, de mivel sok az átfedés, inkább eltekintettünk ettől a megjelöléstől.
Ugyancsak elhagytuk a képeslapok datálását. Ennek oka egyrészt, hogy nem tudtuk mindegyikről kideríteni a kiadás évét, de volt olyan is, melyen rajta volt ugyan az évszám, és a kiadó intézmény neve, de később kezünkbe került ugyanazon kép, egy korábbi kiadása is. Az albumban hatvanöt képeslapot mutatunk be. Bár vannak köztük száz évnél régebbiek is, többségük helyszínét elég könnyen be lehet azonosítani. Jó néhányuk viszont régmúlt idők, mára már nyomaiban sem látható Kistarcsáját idézi. A címlapon a Polgármesteri Hivatal alacsonyabb épületrésze látható, mely az M. Krajna család háza volt, és M. Krajana János festőművész is itt lakott.
Gyáva népnek nincs hazája (2015)
Kistarcsa lakosságának genealógiája 1719–1895 (2014)
Györe Zoltán genealógus néhány éves aprólékos kutatómunkával elvégezte Kistarcsa és még néhány környékbeli település egyházi anyakönyvi adatainak összegyűjtését. Az általa feldolgozott időintervallum 1718-tól 1895-ig terjed. Azért csak eddig, mert ekkor vezették be a polgári anyakönyvezést. Ez azt jelenti, hogy az 1895. október 1. utáni adatokat az önkormányzatok tartják nyilván.
A Kistarcsai Kulturális Egyesület megvásárolta az igen értékes anyag Kistarcsára vonatkozó részének terjesztési jogát. Ezt követően az adathalmazt rendszereztük, szerkesztéssel könyv formába öntöttük, majd sokszorosíttattuk. A kiadvány forgatása során sok furcsaságra derülhet fény. Bárki számára figyelemre méltó lehet az akkori születések, esküvők és halálozások közti összefüggések böngészése, a statisztikai adatok tanulmányozása. Persze, ezek az adatok elsősorban azoknak szolgálnak felettébb érdekes információval, akik rendelkeznek már a 18-19. században is Kistarcsán lakó ősökkel. Ha valaki alaposan kijegyzeteli a déd-, az ük-, a szép- és a még távolabbi szülők adatait, könnyen elkészítheti családfáját.
Amulett (2014)
Deák Mór tizenegyedik kötete érett férfilíra, azokra a zamatos borokra hasonlít, amiket könyvében oly szívesen megidéz. Isten, haza, család, szerelem: a legfontosabb dolgokról szól a legfontosabb dolgokhoz méltón. Szív fölött hordható mű az Amulett, a versek láncszemei megtartják olvasóit is.
Kistarcsa térképe (2003)
Kiadványaink szórásakor gyakran bosszankodtunk, hogy nincs reális térképünk. Megjelent ugyan többféle is, de mindegyiket a gazdasági nyereség motiválta, minek következtében elsődleges szemponttá vált az anyagi hátteret biztosító reklámok megjelentetése. Mi elhatároztuk, hogy készítünk egy igazi térképet, melyen szerepelnek a fontos intézmények (iskolák, rendőrség, posta, orvosi rendelő stb.), a reklámot viszont mellőzzük. Helyi lakosok lévén, jól ismerjük környezetünket, így sikerült pontos adatokkal szolgálnunk a térképkészítő cégnek. Ezt a kiadványunkat ekkor eljuttattuk minden kistarcsai háztartásba.
(Csak magáncélú felhasználás megengedett. Minden egyéb jog fenntartva!)
(A képre kattintva letöltheti a térképet.)
Névjegy (1995)
Már az első Kistarcsai Napok kapcsán is több nyomdai terméket megjelentettünk. Innen jött az ötlet, hogy egy kiadvány keretében biztosítsunk bemutatkozási lehetőséget a Kistarcsán élő képzőművészeknek, iparművészeknek, íróknak, költőknek, pontosabban azoknak, akik ilyesmivel foglalkoznak. 1995 karácsonyára elkészült az az A/5 formátumú, 46 oldalas, színes borítóval ellátott és jó minőségű papírra nyomott füzet, melynek a Névjegy címet adtuk.
Programfüzetek
A Kistarcsai Napok sokrétű és számos helyszínen zajló eseményeinek közlésére Programfüzetet adtunk ki. Ez a francia méretű, általában 24 oldalas brosúra jó tájékozódási lehetőséget adott a hétvége eseményeiről. A középső két oldalra szerkesztett táblázatból látszott az időbeni megoszlás. A történelmi emlékjátékokra egyszerűbb tájékoztatót jelentettünk meg. Az Őszi Kulturális Hét Kistarcsán című programsorozat műsorait színesben nyomjuk A/4 méretű lap mindkét oldalára, majd francia méretre hajtogatva terjesztjük
A képre kattintva PDF formátumban letölthető a legutóbbi Őszi Kulturális Hét programfüzete.